Servicens funktion
Fagsystemet forespørger på SE-numre ved kald af service på Serviceplatformen, som gennemstiller kaldet fra fagsystemet til SKAT Erhvervssystemet (SKAT ES). SKAT ES svarer synkront på kaldet til Serviceplatformen, som gennemstiller kaldet til fagsystemet.
Relationen mellem SE-numre, eventuelt CVR-nummer og virksomhedstype på grundlag af et SE-nummer kan bl.a. anvendes til følgende:
- Hvis det angivne SE-nummer er et CVR-nummer hentes alle tilhørende administrative enheder.
- Hvis det angivne SE-nummer er en administrativ enhed, hentes på grundlag af CVR-nummer alle øvrige tilhørende administrative enheder
Servicens datagrundlag
Input:
Indeholder SE-nummer (op til 500 SE-numre pr. opslag).
Output:
Indeholder liste med SE-numre, eventuelt CVR-nummer, virksomhedstype på grundlag af det indsendte SE-nummer samt tilhørende start- og eventuel ophørsdato for virksomhed.
Servicens forretningsmæssige kobling til øvrige services
Servicen kan anvendes sammen med nedenstående service, hvis der er behov for basisoplysninger om en virksomhed og dennes produktionsenheder så som virksomhedens navn, adresse, brancheoplysninger, telefonoplysninger m.v. på alle aktive såvel som historiske virksomheder (CVR-nr.) og produktionsenheder (P-nr.):
Forskellen til ovenstående service, at der i SF2580 kun gives oplysninger relateret til SE-numre, som anvendes i skattemæssig sammenhæng.